Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa Pierwsza nauka, jaką nam ten Mistrz niebieski daje co do modlitwy, jest, jak wiecie, ta, byśmy się modlili na osobności, jak On sam zawsze czynił, ile razy się modlił. Nie żeby tego potrzebował dla siebie, ale by nas swoim przykładem nauczyć. "

św. Teresa od Jezusa

W Witynach koło Ełku erygowano klasztor sióstr karmelitanek. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji ełckiej ks. bp Jerzy Mazur.

Siostry karmelitanki oddały swoje całe życie Bogu, poświęcając się modlitwie.

– Naszym apostolatem jest modlitwa i ofiara, więc posługujemy w Kościele modlitwą. Wszelkie prośby, które do nas przychodzą, omadlamy, przedstawiamy Bogu i dołączamy też ofiarę naszego życia - tłumaczy s. Maria Jadwiga od Chrystusa Króla, karmelitanka bosa.

Siostry starają się czerpać ze świadectwa życia św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 – Teresa uważała, że takim punktem zbornym wszystkich przyjaciół Jezusa jest właśnie Karmel, gdzie Ci wierni, przyjaciele Jezusa się zbierają, znajdują siły, żeby wiernie trwać przy Jezusie – wskazuje o. Wojciech, karmelita bosy.

 Dla lokalnej społeczności obecność sióstr to wielki skarb.

– Wspierają nas modlitwą. Dziękujemy Panu Bogu, że mamy tu, w tym miejscu, siostry karmelitanki – mówi Zofia Bielicka.

Klasztor stał się miejscem modlitwy także dla wiernych, którzy przychodzą nie tylko się modlić, ale także szukają pomocy duchowej u sióstr.

– To miejsce, ich obecność pozwala mi spotykać się z Jezusem przez pracę przez modlitwę, przez bycie w samotności fizycznej, bo nie jest to samotność duchowa – wyjaśnia Piotr Mikucki.

Siostry karmelitanki to modlitewne serce diecezji ełckiej. Poprzez modlitwę i post każdego dnia wypraszają potrzebne łaski dla diecezji, ale także dla całej ojczyzny.

– Czujemy, jaką siłę, moc ma modlitwa, że jest ona i tarczą i bronią. A dzisiaj, kiedy jest tyle zagrożeń, tych zewnętrznych i wewnętrznych, jakże bardzo potrzebna jest modlitwa, poprzez którą siostry wypraszają łaskę nawrócenia, ale także trwania przy Bogu i bycia prawdziwymi uczniami i uczennicami Chrystusa – akcentuje ordynariusz diecezji ełckiej ks. bp Jerzy Mazur.

Siostry karmelitanki posługują tu już od 14 lat – przynależały jednak do wspólnoty w Łasinie. Wczoraj klasztor w Witynach koło Ełku stał się autonomiczną wspólnotą.

– Moment erygowania jest dla nas ogromnie ważny, ponieważ jesteśmy tutaj w Ełku już od 14 lat i jest to dodatkowo bardzo wyczekiwany przez nas moment. Tak, jak to dziś było podkreślane i powiedziane, jest to prawne ustanowienie tego klasztoru – mówi s. Maria Jadwiga od Chrystusa Króla, karmelitanka bosa.