Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa Bramą, którą się wchodzi to tej twierdzy, jest modlitwa. Nierozsądnie twierdzi ten, kto sądzi, że może wejść do nieba, nie wszedłszy naprzód w siebie, aby poznać siebie samego i zastanowić się nad własną nędzą i nad tym, co winien jest Bogu, i błagać ustawicznie Jego miłosierdzia. "

św. Teresa od Jezusa

W Witynach koło Ełku erygowano klasztor sióstr karmelitanek. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji ełckiej ks. bp Jerzy Mazur.

Siostry karmelitanki oddały swoje całe życie Bogu, poświęcając się modlitwie.

– Naszym apostolatem jest modlitwa i ofiara, więc posługujemy w Kościele modlitwą. Wszelkie prośby, które do nas przychodzą, omadlamy, przedstawiamy Bogu i dołączamy też ofiarę naszego życia - tłumaczy s. Maria Jadwiga od Chrystusa Króla, karmelitanka bosa.

Siostry starają się czerpać ze świadectwa życia św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 – Teresa uważała, że takim punktem zbornym wszystkich przyjaciół Jezusa jest właśnie Karmel, gdzie Ci wierni, przyjaciele Jezusa się zbierają, znajdują siły, żeby wiernie trwać przy Jezusie – wskazuje o. Wojciech, karmelita bosy.

 Dla lokalnej społeczności obecność sióstr to wielki skarb.

– Wspierają nas modlitwą. Dziękujemy Panu Bogu, że mamy tu, w tym miejscu, siostry karmelitanki – mówi Zofia Bielicka.

Klasztor stał się miejscem modlitwy także dla wiernych, którzy przychodzą nie tylko się modlić, ale także szukają pomocy duchowej u sióstr.

– To miejsce, ich obecność pozwala mi spotykać się z Jezusem przez pracę przez modlitwę, przez bycie w samotności fizycznej, bo nie jest to samotność duchowa – wyjaśnia Piotr Mikucki.

Siostry karmelitanki to modlitewne serce diecezji ełckiej. Poprzez modlitwę i post każdego dnia wypraszają potrzebne łaski dla diecezji, ale także dla całej ojczyzny.

– Czujemy, jaką siłę, moc ma modlitwa, że jest ona i tarczą i bronią. A dzisiaj, kiedy jest tyle zagrożeń, tych zewnętrznych i wewnętrznych, jakże bardzo potrzebna jest modlitwa, poprzez którą siostry wypraszają łaskę nawrócenia, ale także trwania przy Bogu i bycia prawdziwymi uczniami i uczennicami Chrystusa – akcentuje ordynariusz diecezji ełckiej ks. bp Jerzy Mazur.

Siostry karmelitanki posługują tu już od 14 lat – przynależały jednak do wspólnoty w Łasinie. Wczoraj klasztor w Witynach koło Ełku stał się autonomiczną wspólnotą.

– Moment erygowania jest dla nas ogromnie ważny, ponieważ jesteśmy tutaj w Ełku już od 14 lat i jest to dodatkowo bardzo wyczekiwany przez nas moment. Tak, jak to dziś było podkreślane i powiedziane, jest to prawne ustanowienie tego klasztoru – mówi s. Maria Jadwiga od Chrystusa Króla, karmelitanka bosa.