Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa To tylko powiem, że chociażby w niebie nie było innej rozkoszy dla oczu niż widok tej piękności ciał uwielbionych, a zwłaszcza Człowieczeństwa naszego Pana Jezusa Chrystusa, to jedno już byłoby niewypowiedzianą chwałą i szczęśliwością. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani Nasi Przyjaciele,

Z wielką radością wraz z całym Kościołem wchodzimy w Święty Rok Miłosierdzia oraz Jubileuszowy Rok 1050-lecia Chrztu Polski. Za nami Jubileusz 500-lecia Narodzin św. Teresy od Jezusa. Był on obfity w łaski Pana i przyniósł nam wiele ważnych wydarzeń. Ostatnim akcentem obchodów jubileuszowych były uroczystości październikowe. 2 października 2015 rozpoczął się w Ełku X Festiwal Muzyczny pt.: „Obchody 500-lecia narodzin św. Teresy z Avila”, zorganizowany przez Ełckie Towarzystwo Muzyczne przy współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii w Polsce. Odbył się cykl koncertów muzyki hiszpańskiej, konkursy wiedzy o życiu św. Teresy, konkurs piosenki hiszpańskiej, odczyty i wykłady. Sercem obchodów - 4 października, była Uroczysta Eucharystia w naszej nowej kaplicy. Kolejny raz zamieniłyśmy plac budowy w świątynię. Wnętrze uszlachetniła wystawa prezentująca kolejne fundacje św. Teresy, przygotowana przez Ambasadę Hiszpanii. Uroczystościom przewodniczył nasz Ojciec Prowincjał Jan Malicki OCD. Słowo o św. Teresie powiedział O. Emilian Bojko OCD z Argentyny. Po Eucharystii wysłuchaliśmy Tryptyku Rzymskiego św. Jana Pawła II w interpretacji aktora Teatru Polskiego Krystiana Modzelewskiego przy wspaniałych dźwiękach gitar. Na koniec zabrzmiała muzyka hiszpańska w wykonaniu wirtuoza gitary Hiszpana Paco Seco.

Ta Liturgia dla nas wszystkich była wielkim przeżyciem. Samo miejsce celebry, po prostu plac budowy kolejnego klasztoru św. Teresy, kolejna nowa fundacja terezjańska. Nie potrzeba było słów, żeby doświadczyć, że dzieło świętej Matki Teresy żyje, że Ona żyje nadal w swoich córkach i w swoich klasztorach. Obecność Ojców Karmelitów Bosych - wielkich misjonarzy, to przywołanie misyjnego wymiaru powołania karmelitańskiego. Słowo Ojca Emiliana, który w Duchu Świętym dokonał rzeczy po ludzku niemożliwej, zanurzyło wszystkich w doktrynie św. Teresy i czasie jednego spotkania zapaliło serca do poszukiwania, do podążania drogą wskazaną przez Świętą, rozbudziło ciekawość tej drogi.

Dla nas Sióstr, niezwykłym przeżyciem było włączenie się w muzyczną oprawę Liturgii wspaniałego muzyka Paco Seco, który spontanicznie chwycił gitarę i grał z nami nasze pieśni.

Dwa dni przed uroczystością Św. Teresy dotarła do nas rzeźba Świętej Naszej Matki Teresy przeznaczona do klauzurowego ogrodu. Dnia 15 października została ona uroczyście poświęcona przez ojców Karmelitów Bosych z Krakowa i z Czernej.

Przeogromną łaską tego błogosławionego czasu było dla nas również to wszystko, co dzięki Wam udało się dokonać na budowie naszego klasztoru. Cały rok trwały prace, których nie planowałyśmy wcześniej - prawdziwie św. Teresa wzięła sprawy w swoje ręce. W ciągu kilku miesięcy zimowo-wiosennych, na naszej budowie została położona instalacja elektryczna, instalacja centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjna oraz wylano posadzki na wszystkich kondygnacjach. Na wiosnę ruszyły prace na zewnątrz przy frontonie kaplicy, a od lipca skoncentrowałyśmy siły i uwagę na wykończeniu wnętrza kaplicy i chóru zakonnego wg wspaniałego projektu s. Maristelli Sienickiej ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Ściany świątyni zostały przyozdobione pięknymi elementami dekoracyjnymi - filary, łuki itp... pozostało jednak jeszcze sporo pracy: wstawienie drzwi, ułożenie posadzki w kaplicy i podłogi w naszym chórze, oświetlenie i całe umeblowanie.

Dziękujemy za Waszą troskę o nas, za każdy gest życzliwości, za modlitwę i Wasze wsparcie materialne. Dzięki Waszej pomocy stało się możliwym to, o czym nawet nie marzyłyśmy – kolejny ważny etap prac budowlanych został szczęśliwie zakończony. Naszą ogromną wdzięczność wyrażamy na modlitwie, obejmujemy nią wszystkie Wasze intencje, które nosicie w sercach. Pozdrawiamy serdecznie w Jezusie i Maryi

Siostry Karmelitanki Bose z Ełku