Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa Pierwsza nauka, jaką nam ten Mistrz niebieski daje co do modlitwy, jest, jak wiecie, ta, byśmy się modlili na osobności, jak On sam zawsze czynił, ile razy się modlił. Nie żeby tego potrzebował dla siebie, ale by nas swoim przykładem nauczyć. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani nasi Dobroczyńcy,

Miniony rok przeżywałyśmy w szczególnej bliskości z Maryją, obchodząc wraz z całym Kościołem wielki jubileusz 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie, a w Polsce dodatkowo jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Pani Jasnogórskiej oraz 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie. Przez ręce Maryi składałyśmy podziękowanie za Jubileusz 25-lecia istnienia naszej ełckiej diecezji (z tej okazji choinka z Mazur pojechała na Plac Św. Piotra). To w szkole Maryi uczyłyśmy się pełnego zawierzenia i mówienia „fiat” w najbardziej zaskakujących wydarzeniach życia.

Miesiące poprzedzające październik upłynęły na przygotowaniu naszej nowej świątyni. W ostatnim tygodniu września runął „mur” dzielący dwie części klasztoru, czyli ściana dzieląca korytarz na parterze. Zamieszkała dotąd część domu powiększyła się o nową kaplicę, chór zakonny i zakrystię.

1 października, we wspólnocie z naszymi przyjaciółmi czciłyśmy radośnie uroczystość Św. Teresy od Dzieciątka Jezus – Patronki naszego Klasztoru. Główne obchody, na prośbę księdza Biskupa Jerzego, odbyły się następnego dnia. 2 października na wieki zapisał się w historii naszej wspólnoty i w sercu każdej z nas. Na godzinę 17 została zaplanowana uroczysta Eucharystia. W procesji jako pierwsze szły dziewczynki z relikwiami Świętej Tereski, różami i koszem pełnym płatków róż, za nimi licznie zgromadzeni nasi przyjaciele kapłani, nasz przełożony - ojciec Wojciech Ciak OCD, Ksiądz Biskup Jerzy Mazur SVD w asyście diakonów, na końcu - my. Nasze serca, śpiewały pieśń dziękczynienia i radości, tylko jakimś cudem wzruszenie nie zdławiło głosu. Weszłyśmy za Księdzem Biskupem do nowej kaplicy wypełnionej po brzegi wiernymi. Uczciłyśmy relikwie, złożyłyśmy przy nich kwiaty i ze śpiewem Magnificat przeszłyśmy do naszego chóru zakonnego. Ksiądz Biskup rozpoczął uroczystość, poświęcił Krzyż, ołtarz, ściany świątyni. Następnie w asyście diakona wszedł do klauzury i pobłogosławił nasz chór, po czym rozpoczęła się Msza Święta w czasie której, tuż po komunii świętej, ksiądz Biskup poświęcił nowe tabernakulum i umieścił w nim Najświętszy Sakrament. Ksiądz Biskup w bardzo osobistych słowach przekazał swoją radość z obecności nas wszystkich, zachęcił obecnych do nawiedzania Karmelu, do polecania siostrom swoich spraw, a nam kolejny raz dziękował i zawierzał sprawy Kościoła. Przed błogosławieństwem pobłogosławił płatki róż i zapraszał wszystkich do szczerej przyjaźni ze Świętą Teresą. Po Mszy Świętej goście spotkali się na agapie. Kiedy już ucichł gwar po uroczystości i nastała cisza, wróciłyśmy do chóru, by odśpiewać radosne Te Deum laudamus.

Na początku października nadszedł też czas pożegnań naszych aspirantek, po zakończonym aspiracie. Jedna z nich - Kinga, rozeznała już swoje powołanie do naszej wspólnoty i rozpoczęła postulat, a dwie pozostałe nadal rozeznają. 26 listopada przeżyłyśmy radość obłóczyn s. Marii Pauliny od Opatrzności Bożej, a 2 grudnia dziękowałyśmy naszemu Boskiemu Oblubieńcowi za pierwszą profesję naszej s. Marii Małgorzaty od Najśw. Serca Pana Jezusa.

Na budowie prace trwają nadal, pozostało na parterze kilka pomieszczeń do wykończenia, a w niedalekiej przyszłości: klatka schodowa i kolejne trzy kondygnacje. Obecnie walczymy z różnego rodzaju awariami, najczęściej są to przecieki z rur. Niestety najpoważniejszą w skutkach okazała się awaria ogrzewania podłogowego w nowej kaplicy. Pragniemy podziękować serdecznie Wam kochani nasi dobroczyńcy za wszelką pomoc nam okazaną, bez niej nie mogłybyśmy radować się dzisiaj nową kaplicą i chórem, to Wasza zasługa - dziękujemy za Wasze wielkie i hojne serca. Naszą wdzięczność wyrażamy w modlitwie u stóp Bożej Dzieciny, składając tam wszystkie Wasze intencje. Pozdrawiamy serdecznie

Siostry Karmelitanki Bose z Ełku