Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa Prawda, że każdy ma duszę, ale nie wszyscy tak wysoko ją cenimy, jak tego jest godne stworzenie, uczynione na wyobrażenie i podobieństwo Boga, i dlatego mało kto wie o tych przedziwnych tajemnicach, jakie się w niej zawierają. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani nasi Dobroczyńcy,

Miniony rok przeżywałyśmy w szczególnej bliskości z Maryją, obchodząc wraz z całym Kościołem wielki jubileusz 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie, a w Polsce dodatkowo jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Pani Jasnogórskiej oraz 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie. Przez ręce Maryi składałyśmy podziękowanie za Jubileusz 25-lecia istnienia naszej ełckiej diecezji (z tej okazji choinka z Mazur pojechała na Plac Św. Piotra). To w szkole Maryi uczyłyśmy się pełnego zawierzenia i mówienia „fiat” w najbardziej zaskakujących wydarzeniach życia.

Miesiące poprzedzające październik upłynęły na przygotowaniu naszej nowej świątyni. W ostatnim tygodniu września runął „mur” dzielący dwie części klasztoru, czyli ściana dzieląca korytarz na parterze. Zamieszkała dotąd część domu powiększyła się o nową kaplicę, chór zakonny i zakrystię.

1 października, we wspólnocie z naszymi przyjaciółmi czciłyśmy radośnie uroczystość Św. Teresy od Dzieciątka Jezus – Patronki naszego Klasztoru. Główne obchody, na prośbę księdza Biskupa Jerzego, odbyły się następnego dnia. 2 października na wieki zapisał się w historii naszej wspólnoty i w sercu każdej z nas. Na godzinę 17 została zaplanowana uroczysta Eucharystia. W procesji jako pierwsze szły dziewczynki z relikwiami Świętej Tereski, różami i koszem pełnym płatków róż, za nimi licznie zgromadzeni nasi przyjaciele kapłani, nasz przełożony - ojciec Wojciech Ciak OCD, Ksiądz Biskup Jerzy Mazur SVD w asyście diakonów, na końcu - my. Nasze serca, śpiewały pieśń dziękczynienia i radości, tylko jakimś cudem wzruszenie nie zdławiło głosu. Weszłyśmy za Księdzem Biskupem do nowej kaplicy wypełnionej po brzegi wiernymi. Uczciłyśmy relikwie, złożyłyśmy przy nich kwiaty i ze śpiewem Magnificat przeszłyśmy do naszego chóru zakonnego. Ksiądz Biskup rozpoczął uroczystość, poświęcił Krzyż, ołtarz, ściany świątyni. Następnie w asyście diakona wszedł do klauzury i pobłogosławił nasz chór, po czym rozpoczęła się Msza Święta w czasie której, tuż po komunii świętej, ksiądz Biskup poświęcił nowe tabernakulum i umieścił w nim Najświętszy Sakrament. Ksiądz Biskup w bardzo osobistych słowach przekazał swoją radość z obecności nas wszystkich, zachęcił obecnych do nawiedzania Karmelu, do polecania siostrom swoich spraw, a nam kolejny raz dziękował i zawierzał sprawy Kościoła. Przed błogosławieństwem pobłogosławił płatki róż i zapraszał wszystkich do szczerej przyjaźni ze Świętą Teresą. Po Mszy Świętej goście spotkali się na agapie. Kiedy już ucichł gwar po uroczystości i nastała cisza, wróciłyśmy do chóru, by odśpiewać radosne Te Deum laudamus.

Na początku października nadszedł też czas pożegnań naszych aspirantek, po zakończonym aspiracie. Jedna z nich - Kinga, rozeznała już swoje powołanie do naszej wspólnoty i rozpoczęła postulat, a dwie pozostałe nadal rozeznają. 26 listopada przeżyłyśmy radość obłóczyn s. Marii Pauliny od Opatrzności Bożej, a 2 grudnia dziękowałyśmy naszemu Boskiemu Oblubieńcowi za pierwszą profesję naszej s. Marii Małgorzaty od Najśw. Serca Pana Jezusa.

Na budowie prace trwają nadal, pozostało na parterze kilka pomieszczeń do wykończenia, a w niedalekiej przyszłości: klatka schodowa i kolejne trzy kondygnacje. Obecnie walczymy z różnego rodzaju awariami, najczęściej są to przecieki z rur. Niestety najpoważniejszą w skutkach okazała się awaria ogrzewania podłogowego w nowej kaplicy. Pragniemy podziękować serdecznie Wam kochani nasi dobroczyńcy za wszelką pomoc nam okazaną, bez niej nie mogłybyśmy radować się dzisiaj nową kaplicą i chórem, to Wasza zasługa - dziękujemy za Wasze wielkie i hojne serca. Naszą wdzięczność wyrażamy w modlitwie u stóp Bożej Dzieciny, składając tam wszystkie Wasze intencje. Pozdrawiamy serdecznie

Siostry Karmelitanki Bose z Ełku