Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa O, piękności, która przewyższasz wszelkie inne piękności! Nie raniąc, boleść zadajesz, i boleśnie wygaszasz miłość do stworzeń. O, więzi, co łączysz dwie tak nierówne rzeczy! Nie wiem, dlaczego rozwiązujesz, bo przecież wiążąc, moc dajesz, by cierpienia za dobro uważać. Złączyłeś tego, co nie jest bytem, z Bytem nieskończonym: nie kończąc, kończysz, nie mając kogo miłować, kochasz i wywyższasz naszą nicość. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani nasi Przyjaciele,

Kończy się kolejny rok bogaty w łaski Pana, a my z każdym dniem coraz bardziej uświadamiamy sobie przemijalność naszego życia tu na ziemi i zbliżanie się do Królestwa Niebieskiego: „To właśnie królestwo, które nie jest z tego świata, Jezus wskazał nam, gdy nauczył nas modlić się: «Przyjdź królestwo Twoje». Posłuszni Jego przykazaniu, apostołowie, uczniowie i misjonarze wszystkich czasów starali się ze wszystkich sił poszerzać przez ewangelizację granice tego królestwa. Jest ono bowiem zarówno darem Ojca (por. Łk 12,32), jak i skutkiem osobistej odpowiedzi człowieka. W «nowym stworzeniu» będziemy mogli wejść do królestwa Ojca pod warunkiem, że szliśmy za Chrystusem w czasie naszej ziemskiej pielgrzymki (por. Mt 19,28)”. Św. Jan Paweł II. Modlimy się gorąco w tej intencji, abyśmy idąc za Chrystusem tu na ziemi – mogli razem wejść do Królestwa Ojca w Niebie.

Wraz z całym Kościołem przeżywałyśmy w sposób zupełnie wyjątkowy Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Karmelitankom bosym misje są szczególnie bliskie. Za wzorem Patronki Misji Św. Teresy od Dzieciątka Jezus wspomagamy naszych braci i siostry – misjonarzy i misjonarki, modlitwą i ofiarą, naszym życiem miłości. 1.X poranną Mszą Świętą w naszej karmelitańskiej kaplicy ks. Bp Jerzy Mazur zainaugurował obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w diecezji ełckiej. W czasie homilii przywoływał słowa Hymnu, który powstał w naszym Karmelu: ”Ochrzczeni i posłani”. Ks. Biskup zapewnił, że ten Hymn rozbrzmiewa już wśród misjonarzy na wszystkich kontynentach świata. 19.X w ramach Diecezjalnego Kongresu Misyjnego nasza Wspólnota została zaproszona, by podczas międzykontynentalnego satelitarnego połączenia video z misjonarzami (telemost) reprezentować Europę, poprzez odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie tych obchodów, w kościele pw. Ducha Świętego w Ełku, wystawiono spektakl „Zanieśmy światu Miłość” oparty na tekście piosenki napisanej przez naszą siostrę Agnieszkę, w reżyserii ks. Mariusza Pawliny - młodego utalentowanego kapłana. W wykonanie śpiewu zaangażowana została młodzież i klerycy naszego seminarium. 28.X spektakl prezentowany w ełckiej Katedrze transmitowała Telewizja Trwam. Tego dnia, tuż przed spektaklem, grupa 100 aktorów nawiedziła naszą kaplicę. Razem wielbiliśmy Bogu za wszystko, czego dokonuje w nas i Kościele Świętym w tym błogosławionym czasie.

W tym roku dziękowałyśmy Dobremu Bogu za dar powołania karmelitańskiego naszych sióstr: za 25-lecie Profesji zakonnej s. Bernadetty, za złożenie pierwszej Profesji s. Pauliny oraz rozpoczęcie postulatu przez Anię, jak również za s. Andrzeję z Dysa, która powiększyła naszą wspólnotę. Wyjątkowym darem dla nas są relikwie rodziców Św. Tereni - świętych Zelii i Ludwika Martin, które przybyły na uroczystości jubileuszowe.

Październik był nie tylko miesiącem misyjnym i maryjnym - różańcowym, dla nas okazał się wyjątkowo muzycznym. W niedzielę 6.X, z łaski i dobroci Boga, uwielbiałyśmy Eucharystycznego Pana wraz z Maryją i Wspólnotą Gua-dalupe z Lublina. 12-13.X, ku naszej wielkiej radości, rozpoczęłyśmy cykl warsztatów z emisji głosu z Małgorzatą Hutek, natomiast 5.XI odbył się w naszym klasztorze koncert gitarowy z udziałem dzieci i młodzieży ełckiej szkoły muzycznej.

Na budowie prace powoli posuwają się naprzód. Udało się wykończyć kilka kolejnych pomieszczeń w piwnicy, które  przeznaczyłyśmy na magazyny. W 4 celach na parterze, zakończyłyśmy prace przy parkiecie oraz w łazienkach. Dziękujemy za Waszą życzliwość, dobroć serca i pomoc nam okazywaną przez tak wiele lat. To dzięki Wam budujemy nasz klasztor. Przez minionych 12 lat niesamowicie dużo udało się zrobić, ale przed nami wciąż jeszcze sporo pracy. Zapewniamy o naszej stałej modlitwie we wszystkich Waszych intencjach i wdzięcznej pamięci przy żłóbku Bożej Dzieciny.