Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa Pan nie chce zmuszać naszej woli, więc przyjmuje, co Mu damy, ale całkowicie nam siebie nie odda, póki my całkowicie nie oddamy się Jemu. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani nasi Przyjaciele,

Kończy się kolejny rok bogaty w łaski Pana, a my z każdym dniem coraz bardziej uświadamiamy sobie przemijalność naszego życia tu na ziemi i zbliżanie się do Królestwa Niebieskiego: „To właśnie królestwo, które nie jest z tego świata, Jezus wskazał nam, gdy nauczył nas modlić się: «Przyjdź królestwo Twoje». Posłuszni Jego przykazaniu, apostołowie, uczniowie i misjonarze wszystkich czasów starali się ze wszystkich sił poszerzać przez ewangelizację granice tego królestwa. Jest ono bowiem zarówno darem Ojca (por. Łk 12,32), jak i skutkiem osobistej odpowiedzi człowieka. W «nowym stworzeniu» będziemy mogli wejść do królestwa Ojca pod warunkiem, że szliśmy za Chrystusem w czasie naszej ziemskiej pielgrzymki (por. Mt 19,28)”. Św. Jan Paweł II. Modlimy się gorąco w tej intencji, abyśmy idąc za Chrystusem tu na ziemi – mogli razem wejść do Królestwa Ojca w Niebie.

Wraz z całym Kościołem przeżywałyśmy w sposób zupełnie wyjątkowy Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Karmelitankom bosym misje są szczególnie bliskie. Za wzorem Patronki Misji Św. Teresy od Dzieciątka Jezus wspomagamy naszych braci i siostry – misjonarzy i misjonarki, modlitwą i ofiarą, naszym życiem miłości. 1.X poranną Mszą Świętą w naszej karmelitańskiej kaplicy ks. Bp Jerzy Mazur zainaugurował obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w diecezji ełckiej. W czasie homilii przywoływał słowa Hymnu, który powstał w naszym Karmelu: ”Ochrzczeni i posłani”. Ks. Biskup zapewnił, że ten Hymn rozbrzmiewa już wśród misjonarzy na wszystkich kontynentach świata. 19.X w ramach Diecezjalnego Kongresu Misyjnego nasza Wspólnota została zaproszona, by podczas międzykontynentalnego satelitarnego połączenia video z misjonarzami (telemost) reprezentować Europę, poprzez odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie tych obchodów, w kościele pw. Ducha Świętego w Ełku, wystawiono spektakl „Zanieśmy światu Miłość” oparty na tekście piosenki napisanej przez naszą siostrę Agnieszkę, w reżyserii ks. Mariusza Pawliny - młodego utalentowanego kapłana. W wykonanie śpiewu zaangażowana została młodzież i klerycy naszego seminarium. 28.X spektakl prezentowany w ełckiej Katedrze transmitowała Telewizja Trwam. Tego dnia, tuż przed spektaklem, grupa 100 aktorów nawiedziła naszą kaplicę. Razem wielbiliśmy Bogu za wszystko, czego dokonuje w nas i Kościele Świętym w tym błogosławionym czasie.

W tym roku dziękowałyśmy Dobremu Bogu za dar powołania karmelitańskiego naszych sióstr: za 25-lecie Profesji zakonnej s. Bernadetty, za złożenie pierwszej Profesji s. Pauliny oraz rozpoczęcie postulatu przez Anię, jak również za s. Andrzeję z Dysa, która powiększyła naszą wspólnotę. Wyjątkowym darem dla nas są relikwie rodziców Św. Tereni - świętych Zelii i Ludwika Martin, które przybyły na uroczystości jubileuszowe.

Październik był nie tylko miesiącem misyjnym i maryjnym - różańcowym, dla nas okazał się wyjątkowo muzycznym. W niedzielę 6.X, z łaski i dobroci Boga, uwielbiałyśmy Eucharystycznego Pana wraz z Maryją i Wspólnotą Gua-dalupe z Lublina. 12-13.X, ku naszej wielkiej radości, rozpoczęłyśmy cykl warsztatów z emisji głosu z Małgorzatą Hutek, natomiast 5.XI odbył się w naszym klasztorze koncert gitarowy z udziałem dzieci i młodzieży ełckiej szkoły muzycznej.

Na budowie prace powoli posuwają się naprzód. Udało się wykończyć kilka kolejnych pomieszczeń w piwnicy, które  przeznaczyłyśmy na magazyny. W 4 celach na parterze, zakończyłyśmy prace przy parkiecie oraz w łazienkach. Dziękujemy za Waszą życzliwość, dobroć serca i pomoc nam okazywaną przez tak wiele lat. To dzięki Wam budujemy nasz klasztor. Przez minionych 12 lat niesamowicie dużo udało się zrobić, ale przed nami wciąż jeszcze sporo pracy. Zapewniamy o naszej stałej modlitwie we wszystkich Waszych intencjach i wdzięcznej pamięci przy żłóbku Bożej Dzieciny.