Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa Rzecz to jasna, że im większe ktoś nam wyświadczył dobrodziejstwa, tym więcej będziemy go miłować. Słuszną więc jest rzeczą i wielką zasługą pamiętać zawsze o tym, że od Boga mamy byt i nasze istnienie, że On nas stworzył z niczego i zachowuje nas, że wszystkie dobrodziejstwa swojej Męki i śmierci nam przygotował i w pogotowiu trzymał dla każdego z nas dziś żyjących, na długo przedtem, nimnas stworzył. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani nasi Przyjaciele,

Jezus Zmartwychwstał i odnawia cały świat. Po srogiej zimie nadeszła upragniona wiosna, a w przyrodzie wszystko budzi się do nowego życia. Mamy nadzieję, że po ciężkich doświadczeniach pandemii, świat ożyje na nowo, bo „wszystko, czego On dotknie, staje się młode, staje się nowe, napełnia się życiem”.

W naszym ogrodzie nagromadzone zimą zaspy śniegu spłynęły rwącymi strumieniami do stawu, który rozlał się daleko poza swoje brzegi, łącząc się z wielkim rozlewiskiem powstałym za naszym ogrodzeniem, niszcząc przy tym spore połacie trawnika. Od połowy lutego obserwujemy powracające żurawie, kaczki i łabędzie, które chętnie pływają po zalanym polu. Przed nami porządki wiosenne nad stawem, czekamy jednak na osuszenie terenu.

Pierwsza połowa Wielkiego Postu - trochę nietypowo jak na ten okres liturgiczny - obfitowała w wydarzenia muzyczne. Zostałyśmy poproszone o udostepnienie naszej kaplicy oraz o przygotowanie śpiewu na adorację Krzyża, która została nagrana przez Telewizję Trwam. Emisja jest zaplanowana na Niedzielę Palmową o godz. 21:45. Dodatkowo zaśpiewałyśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego wg skomponowanej przez nas nowej melodii do tej pięknej modlitwy. Rozważania w czasie adoracji Krzyża prowadził nasz biskup pomocniczy bp Adrian Galbas, a dotyczyły 7 grzechów głównych. Głębokie myśli oraz słowa kaznodziei, zainspirowały powstanie 7 pieśni skruchy, które przeplatały rozważania.

Kolejnym wydarzeniem, od dawna przez nas  planowanym, było nagranie płyty. Połowa marca okazała się jedynym terminem, w którym mogliśmy się spotkać z naszym Przyjacielem muzykiem z Poznania. Grzegorz Kopala przywiózł potrzebny sprzęt i dokonał nagrania w przeciągu trzech dni, czyniąc z naszej klasztornej rozmownicy studio nagrań.

Mocno wierzymy, że sam Bóg wybrał ten niezwykły czas. Utwory, które będą umieszczone na krążku zostały skomponowane w ostatnich latach przez s. Agnieszkę, a ich treść wypływa wprost ze Słowa Bożego oraz głębokiej i wytrwałej modlitwy w intencjach konkretnych osób. Tym razem do współpracy zaprosiłyśmy alumnów naszego ełckiego Seminarium. Ich głosy wspaniale dopełniły całości dzieła. Okazuje się, że nagrywanie płyty w klasztorze w okresie Wielkiego Postu, jeszcze bardziej mobilizowało nas do zachowania ciszy i milczenia. Były to również dni niezwykłych rekolekcji wielkopostnych, które przeżywałyśmy we wspólnocie z naszymi Braćmi klerykami. Na naszej internetowej stronie klasztornej można już usłyszeć jeden z utworów – zwiastun płyty. Dziękujemy Dobremu Bogu za Jego hojność i łaskawość.

Od Nowego Roku koncentrujemy prace budowlane na wykończeniu piwnicy i przygotowaniu  drugiej części obiektu do odbioru budynku. Co prawda przed nami jeszcze ogrom prac na dwóch najwyższych kondygnacjach, czyli na piętrze i poddaszu, ale ze względu na fakt, że obecny stan budowy pozwala na odbiór budynku, zdecydowałyśmy się na montaż wszystkich świateł awaryjnych, gaśnic oraz klap dymowych na trzeciej klatce schodowej. Obecnie największe wyzwanie przed jakim stoimy, aby móc starać się o odbiór budowlany, to położenie drugiej części docelowej drogi objazdowej wokół budynku. Ta część nadal pokryta jest płytami betonowymi. Ufamy, że z Bożą i z ludzką pomocą niebawem uda się zakończyć ten jakże ważny etap. Dziękujemy za Waszą wierną pamięć o nas i wszelką pomoc nam okazywaną. Zapewniamy o naszej modlitwie we wszystkich Waszych intencjach. Pozdrawiamy serdecznie w Chrystusie Zmartwychwstałym.

Wasze Siostry - Karmelitanki Bose z Ełku