Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od JezusaJakże dobrego macie Mistrza, który wiedząc, jak się trafia do serca Jego Ojca, uczy nas drogi do Niego, ukazując nam, czym i jak możemy Jemu usłużyć i zjednać sobie Jego upodobanie. "

św. Teresa od Jezusa

Boże Narodzenie 2022

Kochani nasi Przyjaciele i Dobroczyńcy

„Dziecię nam się narodziło… 
O Chryste, który narodziłeś się dla nas, naucz nas podążać z Tobą po drogach pokoju.”
  
Papież Franciszek

W minionym roku ta modlitwa towarzyszyła zapewne wszystkim ludziom dobrej woli, razem modlimy się o upragniony pokój na świecie. Naszą modlitwą i ofiarą obejmujemy najbardziej potrzebujących: uchodźców wojennych, wszystkich, którzy stracili swoich bliskich, walczących żołnierzy i tych, którzy zginęli.

W naszej wspólnocie, w minionych kilku miesiącach, przeżyłyśmy trzy niezwykle ważne uroczystości: Jubileusz 25-lecia Profesji Zakonnej s. Miriam, Pierwszą Profesję s. Katarzyny oraz Uroczystą Profesję s. Elżbiety.

S. Miriam od Jezusa Zmartwychwstałego, jedna z pierwszych ełckich Fundatorek, która od początku istnienia naszego ełckiego klasztoru współtworzyła ełcką wspólnotę, obchodziła swój Jubileusz 14 maja. Mszy Świętej przewodniczył Delegat Prowincjała ds. Mniszek O. Wojciech Ciak OCD. Do koncelebry dołączyło kilku zaprzyjaźnionych z nami kapłanów ełckich. Był też obecny diakon, klerycy ełckiego seminarium i siostry Benedyktynki Misjonarki, które otoczyły naszą grupę fundacyjną niesamowitą, siostrzaną opieką zaraz po przyjeździe do Ełku w 2004 r. Wielką radością był dla nas przyjazd Mamusi s. Miriam z dalekiego Krakowa oraz rodzonej siostry Ani wraz z rodziną z Katowic. Licznie przybyli przyjaciele s. Miriam zarówno z Ełku, jak i z różnych stron Polski. Po Mszy Świętej, w czasie dziękczynienia, towarzyszyły nam dźwięki skrzypiec i gitary klasycznej. To był wyjątkowy prezent przygotowany przez s. Agnieszkę i naszego Przyjaciela Wojciecha Popielarza. Nie był to jednak jedyny akcent muzyczny przewidziany na ten dzień, gdyż po południu zostałyśmy zaproszone przez nasze siostry – s. Annę i s. Elżbietę – do wysłuchania kilku utworów na organy i flet prosty w ich wykonaniu. Kolejną muzyczną niespodzianką był koncert małżeństwa muzyków Julii i Grzegorza Kopalów. Cały ten piękny dzień był jednym wielkim dziękczynieniem za dar powołania karmelitańskiego s. Miriam.

Już następnego dnia, 15 maja, nasza s. Maria Katarzyna od Miłości Miłosiernej złożyła swoją pierwszą Profesję Zakonną. Mszy Świętej również przewodniczył O. Wojciech Ciak OCD. Tego dnia Pan Bóg kolejny raz wlał w nasze serca prawdę o mocy jedności Kościoła. Po zakończonej Mszy Świętej trwałyśmy wraz z naszymi gośćmi, rodziną s. Katarzyny i przyjaciółmi w dziękczynieniu za dary Miłości wyśpiewując naszą wdzięczność słowami św. Teresy od Dzieciątka Jezus: „Nie mogę lękać się Boga, Który dla mnie stał się tak mały. Kocham Go. On jest Miłością i Miłosierdziem”. Trzymając się za dłonie i tworząc krąg objęliśmy Chrystusa w Tabernakulum naszą wdzięczną miłością, dźwiękami piosenki, ufnym oddaniem się Jego Woli, pewnością, że On Sam nas tu zgromadził.

Kolejne wyjątkowe wydarzenie miało miejsce 12 listopada 2022 r. Nasza s. Maria Elżbieta od Najświętszego Oblicza złożyła Profesje Uroczystą, poprzedzoną całym splotem nieprzewidzianych wydarzeń. Otóż, 18 września, siostra nagle znalazła się w szpitalu, gdzie została poddana natychmiastowej operacji usunięcia guza z mózgu. Niestety okazało się, że jest to glejak wielopostaciowy w ostatnim stadium. Dla samej siostry, jak i dla nas wszystkich, było to wielkim zaskoczeniem. Po 8 dniach siostra wróciła do klasztoru i rozpoczął się czas opieki nad naszą kochaną chorą, czas szcze­gólnej łaski dla naszej wspólnoty. Jednocześnie rozpoczęłyśmy starania w Stolicy Apostolskiej, aby siostra, znajdując się w niebezpieczeństwie śmierci, mogła wcześniej złożyć Profesję uroczystą w Karmelu. S. Elżbieta w kwietniu 2020 r. przeszła do naszego Klasztoru ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości, założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty, gdzie ponad 25 lat posługiwała najuboższym głównie w Rosji, Armenii i na Łotwie. 8 listopada s. Elżbieta otrzymała z Dykasterii dyspensę zezwalającą na skrócenie czasu próby w naszym Zakonie, a już 4 dni później złożyła Bogu swe śluby. Cieszyłyśmy się ogromnie z uroczystości profesji, a radość nasza była podwójna, gdyż Mszy Świętej przewodniczył biskup pomocniczy naszej diecezji Ks. bp Dariusz Zalewski, Przyjaciel naszej wspólnoty, który zaledwie kilkanaście dni wcześniej - 29 października 2022 - przyjął święcenia biskupie w ełckiej katedrze. Na tę wyjątkową chwilę przybyła z Poznania Mama s. Elżbiety wraz z bratem, dwie siostry Misjonarki Miłości ze wspól­noty z Rygi oraz przyjaciele naszego klasztoru. Choroba gwałtownie postępowała zapowiadając szybko zbliżający się koniec ziemskiej wędrówki. Siostra przeszła do nowego życia w niedzielę 4 grudnia w Godzinie Miłosierdzia, kilka minut po modlitwie kapłana, z uniesionym ku górze wzrokiem, piękna, spokojna, cała w jasności… Uroczystości pogrzebowe odbyły się 7 grudnia 2022 r.

Oprócz tych wielkich i ważnych wydarzeń letnie i jesienne miesiące wypełnione były typowo zakonnymi zajęciami, gdzie miarowo przeplatały się modlitwa i praca, która w tym czasie była szczególnie ukierunkowana na troskę o odwiedzających nas gości i rekolektantów oraz na proste sezonowe zajęcia związane z urządzaniem i pielęgnacją ogrodu klauzurowego, uprawą warzyw, czy przygotowaniem przetworów na zimę.

Na miarę naszych możliwości nadal trwają wykończeniowe prace budowlane w drugim skrzydle klasztoru. Aktualnie działamy w celach na piętrze.

Pragniemy z głębi serca podziękować Wam Wszystkim za wszelką pomoc nam okazaną, za wielką życzliwość i pamięć o naszych potrzebach. Mając świadomość, że prowadzenie dzisiaj prac budowlanych jest wielkim wyzwaniem, tym goręcej dziękujemy za Waszą wierną obecność przy nas, za Waszą troskę i wsparcie, dzięki którym nadal możemy prowadzić dzieło budowy klasztoru.

Pozdrawiamy serdecznie i zapewniamy o naszej modlitwie u stóp Bożej Dzieciny.

siostry karmelitanki bose z Ełku