Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa O, piękności, która przewyższasz wszelkie inne piękności! Nie raniąc, boleść zadajesz, i boleśnie wygaszasz miłość do stworzeń. O, więzi, co łączysz dwie tak nierówne rzeczy! Nie wiem, dlaczego rozwiązujesz, bo przecież wiążąc, moc dajesz, by cierpienia za dobro uważać. Złączyłeś tego, co nie jest bytem, z Bytem nieskończonym: nie kończąc, kończysz, nie mając kogo miłować, kochasz i wywyższasz naszą nicość. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani nasi Przyjaciele,

W 2013 roku nasza nowicjuszka, (pierwsze siostra pochodzące z okolic Ełku) – s. Maria Agnieszka od Najświętszego Człowieczeństwa Jezusa złożyła czasową profesję zakonną. To ważny historyczny moment dla naszej młodej, tworzącej się wspólnoty. Dziękujemy za Waszą modlitwę w intencji powołań, w dalszym ciągu bardzo na nią liczymy.

Dzięki Wam i dzięki Waszej życzliwej pomocy tegoroczne prace budowlana milowymi krokami posunęły do przodu: część klasztoru nadal objęta budową, zyskała instalację elektryczną, wewnątrz budynku niemalże na wszystkich kondygnacjach wykonano tynkowanie ścian (poza kaplicą, chórem zakonnym, biblioteką i piwnicą). Wymurowano ostatni wiatrołap przy chórze zakonnym, na dachu pierwszej części budynku została przełożona i uzupełniona wadliwie położona dachówka. Na cokole zewnętrznej, wschodniej ściany budynku (na furcie), został ułożony łupany kamień. Dzięki ofiarnej i nieocenionej pomocy naszych przyjaciół została zmodernizowana klasztorna przepompownia, która od początku nie była w pełni sprawna. Każdorazowa awaria oznaczały dla nas zalanie pralni domowej i 2 pracowni w piwnicy. Często też same musiałyśmy zaradzać usterkom i udrażniać zainstalowaną pompę.

Równolegle do prac budowlanych postępowały też prace ogrodowe – po kilku latach od naszego zamieszkania, uporządkowałyśmy i urządziłyśmy teren na furcie, przed klasztorem – wokół Krzyża. Powstały alejki i zaciszne zielone kąciki z ławeczkami do kontemplacji, dla osób przybywających do naszego klasztoru. Całość została zaprojektowana na rzucie herbu karmelitańskiego – kotwicy z krzyżem, do którego zmierzają wszystkie ścieżki i alejki. Późną jesienią ogrodziłyśmy ten teren siatką, zabezpieczając młode roślinki przed dzikimi zwierzętami, zwłaszcza zającami poszukującymi zimą pożywienia.

Dziękujemy za Wasze wielkie serca, otwarte na nasze potrzeby i śpieszące nam z pomocą. Minął już szósty rok, odkąd zaczęłyśmy budowę klasztoru i to dzięki Wam trwa ona nieustannie i rozwija się na chwałę Jezusa i dla dobra Kościoła. Pozdrawiamy Was serdecznie zapewniając o naszej pamięci modlitewnej u stóp Bożego Dzieciątka.

Wasze siostry karmelitanki bose z Ełku