Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa O, piękności, która przewyższasz wszelkie inne piękności! Nie raniąc, boleść zadajesz, i boleśnie wygaszasz miłość do stworzeń. O, więzi, co łączysz dwie tak nierówne rzeczy! Nie wiem, dlaczego rozwiązujesz, bo przecież wiążąc, moc dajesz, by cierpienia za dobro uważać. Złączyłeś tego, co nie jest bytem, z Bytem nieskończonym: nie kończąc, kończysz, nie mając kogo miłować, kochasz i wywyższasz naszą nicość. "

św. Teresa od Jezusa

Dnia 4 października 2015 r. uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem Prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych O. Jana Malickiego OCD zakończyłyśmy w klasztorze oficjalne obchody Jubileuszowego Roku 500–lecia Urodzin Św. Teresy od Jezusa.

Nasza uroczystość została włączona w cykl wydarzeń artystycznych organizowanych przez Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne, dlatego bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii został zaprezentowany poemat Jana Pawła II "Tryptyk Rzymski". Utwór recytował Krystian Modzelewski (aktor Teatru Polskiego w Warszawie), a oprawę muzyczną zapewnili Paco Seco oraz Wojciech Popielarz.

Na zakończenie spotkania miał miejsce krótki recital Paco Seco – gościa X Jubileuszowego Festiwalu Muzycznego w Ełku – wirtuoza gitary klasycznej i hiszpańskiej oraz kompozytora.

Szczególnie miłym zaskoczeniem dla nas było spontaniczne włączenie się Pace Seco w czasie śpiewanych i granych przez nas utworów i ubogacenie ich klasycznymi, solowymi elementami gitarowymi.

Dzięki organizatorom z ESK,  w naszej klasztornej kaplicy, można było zobaczyć wystawę obrazującą dzieło reformy Karmelu dokonanego przez św. Teresę od Jezusa pt. "Śladami Św. Teresy z Avilla" a wypożyczoną przez Ambasadę Królestwa Hiszpanii w Warszawie.

Zapraszmy do wysłuchania utworów nagranych na żywo podczas tej uroczystości. Słowa tych pieśni pochodzą z dzieł św. Teresy od Jezusa. Nagrania dostępne są w zakładce [ Multimedia ].


ChrystusJedynie TySolo Dios bastaNiech nic cię nie trworzy