Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa Ciało nasze ma tę wadę, że im więcej mu dogadzamy, tym bardziej mnożą się jego wymagania. "

św. Teresa od Jezusa

500 rocznica narodzin św. Teresy od Jezusa

500 Rocznica narodzin św. Teresy od Jezusa

W dniu 15 października 2015 r. w uroczystość św. Teresy od Jezusa zakończyłyśmy nasze wspólnotowe obchody jubileuszowe. Na poranną Mszę św. przybyli diakoni Ełckiego Seminarium Duchownego wraz ze swymi opiekunami – ks. Dariuszem Zalewskim oraz ks. Jackiem Uchanem.

Natomiast wieczór spędziłyśmy w gronie naszych Ojców i Braci Karmelitów Prowincji Krakowskiej wracających z Gołdapi. Uwieńczeniem spotkania było uroczyste i nietypowe, bo przy świetle pochodni i latarek, poświęcenie figury św. Teresy w naszym klauzurowym ogrodzie. Figurę, na naszą prośbę, wykonała p. Małgorzata Hejduk - artysta rzeźbiarz z Częstochowy.

Zapraszamy do zobaczenia fotografii w naszej galerii.

Dnia 4 października 2015 r. uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem Prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych O. Jana Malickiego OCD zakończyłyśmy w klasztorze oficjalne obchody Jubileuszowego Roku 500–lecia Urodzin Św. Teresy od Jezusa.

Nasza uroczystość została włączona w cykl wydarzeń artystycznych organizowanych przez Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne, dlatego bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii został zaprezentowany poemat Jana Pawła II "Tryptyk Rzymski". Utwór recytował Krystian Modzelewski (aktor Teatru Polskiego w Warszawie), a oprawę muzyczną zapewnili Paco Seco oraz Wojciech Popielarz.

Na zakończenie spotkania miał miejsce krótki recital Paco Seco – gościa X Jubileuszowego Festiwalu Muzycznego w Ełku – wirtuoza gitary klasycznej i hiszpańskiej oraz kompozytora.

Czytaj więcej...

Uroczystość na Zakończenie Roku Jubileuszowego
500 lecia Narodzin św. Teresy od Jezusa

–––––– 4 października 2015 r. ––––––

Siostry Karmelitanki Bose z Ełku zapraszają serdecznie do wzięcia udziału w uroczystości
ku czci Św. Teresy od Jezusa
Wielkiej Reformatorki Zakonu Karmelitańskiego

Dnia 4 października 2015 w kaplicy Karmelitanek Bosych w Witynach odbędzie się:

  • godz. 11.00 – Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem O. Jana Malickiego – Prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych
  • godz. 12.00 – „Tryptyk Rzymski”
  • godz. 12.30 – Koncert barokowej muzyki hiszpańskiej z czasów Św. Teresy, w wykonaniu wirtuoza i kompozytora Paco Seco

Plakat

Zapraszamy również do obejrzenia w naszej kaplicy wystawy nt.: „Śladami Św. Teresy z Avilla” dotyczącej życia i tworzenia nowych klasztorów Karmelitanek Bosych w latach 1562 – 1582

Nasze uroczystości włączają się w obchody X Jubileuszowego Festiwalu Muzycznego, który odbędzie się w dniach od 2 do 9 października 2015 roku w Ełku. Szczegółowy plan na stronach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz http://karmel.elk.pl.


X Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny (Ełk 2-9.10.2015)

Do Czcigodnego Brata Ojca Saverio Cannistrà Przełożonego Generalnego Zakonu Karmelitów Bosych

Drogi Bracie, w dzień pięciuset lat od narodzin świętej Teresy od Jezusa, pragnę złączyć się, wraz z całym Kościołem, w dziękczynieniu wielkiej rodziny Karmelu bosego – zakonnic, zakonników i świeckich – za charyzmat tej niezwykłej kobiety.

Uznaję za opatrznościową łaskę, że ta rocznica zbiega się z Rokiem poświęconym Życiu Konsekrowanemu, w którym Święta z Awili jaśnieje jako pewna przewodniczka i pociągający wzór całkowitego oddania się Bogu. To jeszcze jeden motyw, by spojrzeć z wdzięcznością w przeszłość i odkryć na nowo tę „inspirującą iskrę”, która dała impuls założycielom i pierwszym wspólnotom (por. List do osób konsekrowanych, 21 listopada 2014).

Czytaj więcej...