Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa O, piękności, która przewyższasz wszelkie inne piękności! Nie raniąc, boleść zadajesz, i boleśnie wygaszasz miłość do stworzeń. O, więzi, co łączysz dwie tak nierówne rzeczy! Nie wiem, dlaczego rozwiązujesz, bo przecież wiążąc, moc dajesz, by cierpienia za dobro uważać. Złączyłeś tego, co nie jest bytem, z Bytem nieskończonym: nie kończąc, kończysz, nie mając kogo miłować, kochasz i wywyższasz naszą nicość. "

św. Teresa od Jezusa

500 rocznica narodzin św. Teresy od Jezusa

500 Rocznica narodzin św. Teresy od Jezusa

W dniu 15 października 2015 r. w uroczystość św. Teresy od Jezusa zakończyłyśmy nasze wspólnotowe obchody jubileuszowe. Na poranną Mszę św. przybyli diakoni Ełckiego Seminarium Duchownego wraz ze swymi opiekunami – ks. Dariuszem Zalewskim oraz ks. Jackiem Uchanem.

Natomiast wieczór spędziłyśmy w gronie naszych Ojców i Braci Karmelitów Prowincji Krakowskiej wracających z Gołdapi. Uwieńczeniem spotkania było uroczyste i nietypowe, bo przy świetle pochodni i latarek, poświęcenie figury św. Teresy w naszym klauzurowym ogrodzie. Figurę, na naszą prośbę, wykonała p. Małgorzata Hejduk - artysta rzeźbiarz z Częstochowy.

Zapraszamy do zobaczenia fotografii w naszej galerii.

Dnia 4 października 2015 r. uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem Prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych O. Jana Malickiego OCD zakończyłyśmy w klasztorze oficjalne obchody Jubileuszowego Roku 500–lecia Urodzin Św. Teresy od Jezusa.

Nasza uroczystość została włączona w cykl wydarzeń artystycznych organizowanych przez Ełckie Stowarzyszenie Kulturalne, dlatego bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii został zaprezentowany poemat Jana Pawła II "Tryptyk Rzymski". Utwór recytował Krystian Modzelewski (aktor Teatru Polskiego w Warszawie), a oprawę muzyczną zapewnili Paco Seco oraz Wojciech Popielarz.

Na zakończenie spotkania miał miejsce krótki recital Paco Seco – gościa X Jubileuszowego Festiwalu Muzycznego w Ełku – wirtuoza gitary klasycznej i hiszpańskiej oraz kompozytora.

Czytaj więcej...

Uroczystość na Zakończenie Roku Jubileuszowego
500 lecia Narodzin św. Teresy od Jezusa

–––––– 4 października 2015 r. ––––––

Siostry Karmelitanki Bose z Ełku zapraszają serdecznie do wzięcia udziału w uroczystości
ku czci Św. Teresy od Jezusa
Wielkiej Reformatorki Zakonu Karmelitańskiego

Dnia 4 października 2015 w kaplicy Karmelitanek Bosych w Witynach odbędzie się:

  • godz. 11.00 – Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem O. Jana Malickiego – Prowincjała Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych
  • godz. 12.00 – „Tryptyk Rzymski”
  • godz. 12.30 – Koncert barokowej muzyki hiszpańskiej z czasów Św. Teresy, w wykonaniu wirtuoza i kompozytora Paco Seco

Plakat

Zapraszamy również do obejrzenia w naszej kaplicy wystawy nt.: „Śladami Św. Teresy z Avilla” dotyczącej życia i tworzenia nowych klasztorów Karmelitanek Bosych w latach 1562 – 1582

Nasze uroczystości włączają się w obchody X Jubileuszowego Festiwalu Muzycznego, który odbędzie się w dniach od 2 do 9 października 2015 roku w Ełku. Szczegółowy plan na stronach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz http://karmel.elk.pl.


X Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny (Ełk 2-9.10.2015)

Do Czcigodnego Brata Ojca Saverio Cannistrà Przełożonego Generalnego Zakonu Karmelitów Bosych

Drogi Bracie, w dzień pięciuset lat od narodzin świętej Teresy od Jezusa, pragnę złączyć się, wraz z całym Kościołem, w dziękczynieniu wielkiej rodziny Karmelu bosego – zakonnic, zakonników i świeckich – za charyzmat tej niezwykłej kobiety.

Uznaję za opatrznościową łaskę, że ta rocznica zbiega się z Rokiem poświęconym Życiu Konsekrowanemu, w którym Święta z Awili jaśnieje jako pewna przewodniczka i pociągający wzór całkowitego oddania się Bogu. To jeszcze jeden motyw, by spojrzeć z wdzięcznością w przeszłość i odkryć na nowo tę „inspirującą iskrę”, która dała impuls założycielom i pierwszym wspólnotom (por. List do osób konsekrowanych, 21 listopada 2014).

Czytaj więcej...