Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa Nie zakładajcie fundamentu na samej tylko modlitwie i bogomyślności. Bez usilnego starania się o cnoty, bez ciągłego ćwiczenia się w nich, zawsze pozostaniecie duchowymi karłami. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani nasi Przyjaciele,

Podczas Nowenny przed Uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel w modlitwie pamiętałyśmy szczególnie o Was, kochani Dobroczyńcy, oddając Królowej Szkaplerza Świętego wszystkie Wasze sprawy i intencje.

Minione półrocze było bogate w różne ważne wydarzenia. Kwiecień był niezwykłym czasem „obfitego deszczu paschalnych łask”. Już Święte Triduum przeżywałyśmy z zachwytem wsłuchując się w głos Kościoła gromadzącego się na modlitwę w naszej kaplicy. Wokół ołtarza, wraz z Maryją Matką Nadziei, tradycyjnie zebrali się nasi przyjaciele, a grono ich powiększyło się o nowych sympatyków – młode rodziny z maleńkimi dziećmi. Tak więc w tym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia modlił się z nami najmłodszy Kościół.

Zaledwie minął Wielkanocny Poniedziałek rozpoczęły się prace budowlane. Z południa Polski przyjechała ekipa z ładunkiem marmuru i granitu. Panowie niestrudzenie układali w kaplicy kamienne płyty i po dwóch tygodniach została ukończona granitowa posadzka. Zamontowano również nowe tabernakulum, którego drzwiczki zdobi piękny zielony kamień ze złoceniami. Równolegle pracująca druga ekipa wstawiła na korytarzach drzwi łączące użytkowaną przez nas obecnie część klasztoru z nową. W tym samym czasie panowie elektrycy zakładali oświetlenie. Prowizorycznie została przystosowana do użytku duża sala pod kaplicą. Wszystko trwało zaledwie dwa tygodnie, po których natychmiast zabrałyśmy się do prac porządkowych. Ledwie je skończyłyśmy, a już 14 kwietnia witałyśmy Przełożonego Generalnego naszego Zakonu z Rzymu, który przybył wraz z ojcami towarzyszącymi – w ramach przeprowadzanej wizytacji Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Ojciec Generał pobłogosławił nasze cele, byliśmy razem w nowej kaplicy i powstającej części klasztoru oraz w ogrodzie, a po spacerze miałyśmy możliwość zadania Ojcu pytań. Dziękujemy dobremu Bogu za radość jaka towarzyszyła temu spotkaniu. Podarowałyśmy Ojcu Generałowi wykonaną przez siostrę Marię Małgorzatę kopię obrazu Maryi Matki Nadziei z kaplicy zakonnej oraz włoską wersję naszej płyty „Nadzieja Pielgrzymująca”.

Trwając w dziękczynieniu za dar braterskich odwiedzin Ojców Karmelitów rozpoczęłyśmy przygotowania do profesji dwóch sióstr. W nowej kaplicy zostały zawieszone piękny krzyż i obraz Maryi Matki Nadziei oraz umieszczone figury św. Józefa i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ołtarz i całe prezbiterium ozdobiły tysiące kwiatów, dar naszej wiernej przyjaciółki Izabeli. 23 kwietnia w Uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski, głównego patrona ełckiej diecezji, w dniu imienin Biskupa Jerzego Mazura, złożyła swą uroczystą profesję s. Maria Agnieszka od Najświętszego Człowieczeństwa Chrystusa, a już następnego dnia, w niedzielę 24 kwietnia, pierwszą profesję zakonną złożyła s. Maria Katarzyna od Miłości Miłosiernej. Ufamy, że paschalny deszcz łask spłynął obficie nie tylko na uczestników tych pięknych i wzniosłych uroczystości, ale na wszystkich, których polecałyśmy dobremu Bogu w modlitwach, zwłaszcza na Was, kochani Przyjaciele!

Tegoroczny lipiec był bardzo bogaty w wydarzenia. W ramach naszych możliwości zaangażowałyśmy się w ełckie uroczystości ŚDM przygotowując karmelitańskie stoisko na Diecezjalny Dzień Młodych. Trzy dni później, w drodze na spotkanie z Ojcem Świętym, odwiedziło nas 290 osób z Wysp Oceanii. Dopełnieniem był udział naszych Sióstr w wyjątkowym spotkaniu osób konsekrowanych z papieżem Franciszkiem w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

W tym roku do ełckiej Wspólnoty zgłosiły się 4 kandydatki, dlatego coraz częściej myślimy o uruchomieniu docelowej kaplicy. Zanim to jednak nastąpi musimy wykończyć kilka pomieszczeń i korytarze, które łączą obecnie używaną część klasztoru z kaplicą. Poza tym w chórze zakonnym musimy ułożyć podłogę i zamontować grzejniki oraz kratę, oddzielającą chór od kaplicy. Ufamy, że z Bożą i ludzką pomocą będzie to możliwe.

Pozdrawiamy serdecznie Was wszystkich, dziękujemy za Waszą ogromną, nieocenioną pomoc i pamięć o nas. Zawsze nosimy Was w swoich sercach i składamy u stóp Pana Wasze sprawy. Życzymy błogosławionego wypoczynku letniego z Jezusem i Maryją.

Wasze Siostry Karmelitanki Bose z Ełku

Ełk, sierpień 2016 r.