Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od JezusaJakże dobrego macie Mistrza, który wiedząc, jak się trafia do serca Jego Ojca, uczy nas drogi do Niego, ukazując nam, czym i jak możemy Jemu usłużyć i zjednać sobie Jego upodobanie. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani nasi Przyjaciele!

"Ciebie, Boga, wysławiamy, Tobie, Panu, wieczna chwała. Ciebie, Ojca, niebios bramy, Ciebie wielbi ziemia cała"... Jakże nie śpiewać głosem pełnym radości uroczystego Te Deum laudamus, które wyraża naszą ogromną wdzięczność za wszystko, co dokonało się w naszym klasztorze w minionych miesiącach. Jakże nie dziękować Dobremu Bogu za Jego Miłosierną Miłość, która obficie rozlała się na naszą wspólnotę.

Wszak w kończącym się roku 2018 dokonały się długo wyczekiwane najważniejsze wydarzenia w życiu naszego klasztoru i ełckiej wspólnoty. Po 14 latach tworzenia nowej fundacji karmelitańskiej w Ełku, kiedy zostały spełnione wszystkie warunki wymagane przez prawo kościelne i zakonne, Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego dnia 21 marca 2018 r. udzieliła nam pozwolenia na erygowanie klasztoru tzn. jego prawne ustanowienie z uzyskaniem pełnej autonomii. Po miesiącu przygotowań dnia 26 kwietnia 2018 r. we wspomnienie Matki Bożej Dobrej Rady, z którą rozpoczynałyśmy budowę klasztoru w 2007 r., ks. Bp Jerzy Mazur SVD swoim dekretem dokonał kanonicznego erygowania klasztoru. Natomiast dnia 17 lipca 2018 r. Pasterz naszej diecezji dokonał uroczystego poświecenia kaplicy oraz założenia klauzury papieskiej. Dnia 1 października 2018 r. została erygowana Droga Krzyżowa w nowo konsekrowanej kaplicy, a w dniu 18 września 2018 r. Paenitentiaria Apostolica udzieliła nam pozwolenia, abyśmy dzień konsekracji własnego kościoła i dotychczasowe święta patronalne: Maryi Matki Nadziei i Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, obchodziły w randze uroczystości z możliwością uzyskania odpustów. Z naszych serc przepełnionych wdzięcznością płynie nieustanna pieśń chwały i uwielbienia, za przeogromne łaski, jakim zostałyśmy obdarowane na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Czekałyśmy na nie z wielkim utęsknieniem przez wiele, wiele lat i nagle stały się one rzeczywistością. Jak wielki i dobry jest nasz Pan!

W tej świątecznej, podniosłej atmosferze, która towarzyszy nam przez cały rok, z jeszcze większą radością, entuzjazmem i nadzieją budujemy naszą wspólnotę i klasztor. Nasz czteroosobowy Nowicjat rozwija się pięknie, przechodząc do kolejnych etapów formacji początkowej. Natomiast na budowie nastąpiła chwila przerwy, aby zebrać siły, a przede wszystkim środki na konieczną modernizację kotłowni, położenie podłóg i wyposażenie większości gotowych już pomieszczeń na parterze oraz na dalsze planowane inwestycje. Przez dwa ostatnie tygodnie listopada trwały prace związane z wymianą starego, awaryjnego pieca. My, przy tej okazji mogłyśmy doświadczać zimowego chłodu, gdyż temperatura w klasztorze spadła do 10 st.C. Wszechobecne zimno nie ostudziło jednak naszej wspólnotowej radości i dyspozycyjności. Po zamontowaniu nowego kotła okazało się, że proces ustawienia automatyki wymaga dłuższego czasu i jak to zwykle bywa nasza ekipa karmelitańska okazała się bardziej skuteczna niż pneumatyczny podajnik pelletu. Ręcznie szybciej napełniłyśmy zasobnik, niż reklamowane bezobsługowe urządzenie.

Dziękując Bogu za wszystkie wspaniałe CUDA Jego Opatrzności, dziękujemy i Wam kochani nasi Dobroczyńcy za Wasze kochające, oddane Bogu serca, Wasze ofiary, modlitwę, pomoc i ogromne zaangażowanie w trud budowania naszej kaplicy i klasztoru. DZIĘKUJEMY i zapewniamy o naszej nieustannej modlitwie we wszystkich Waszych intencjach. Nosimy Was i Wasze sprawy w naszych sercach. Pozdrawiamy serdecznie w Jezusie i Maryi.

Wasze Siostry Karmelitanki Bose z Ełku