Karmel Maryi Matki Nadziei
  i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku


Modlitwa do Maryi Matki Nadziei

Z adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa" Papieża Jana Pawła II

Maryjo, Matko nadziei, bądź z nami na naszych drogach!
Naucz nas głosić Boga żywego; pomóż nam dawać świadectwo Jezusowi,  jedynemu Zbawcy;
spraw, byśmy służyli bliźniemu, otwierali się na potrzebujących, wprowadzali pokój, ....

Pełny tekst modlitwy

Bp Jerzy Mazur erygował ełcki Karmel

fot.: diecezja.elk.pl

Uroczystość Matki Bożej Dobrej Rady, 26 kwietnia 2018 r. w ełckim Karmelu zapisała się w historii tego zgromadzenia. W tym dniu bp Jerzy Mazur dokonał uroczystego erygowania Klasztoru pod wezwaniem Maryi Matki Nadziei i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Witynach koło Ełku. Jak wyjaśnił ks. kan. Jacek Uchan, kapelan sióstr, od tej chwili ten Klasztor przestaje być filią Klasztoru w Łasinie, a staje się autonomiczną palcówką.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył Biskup Ełcki przy koncelebrze ok. trzydziestu kapłanów z diecezji oraz delegata prowincjała ds. mniszek warszawskiej prowincji Karmelitów Bosych. W dziękczynieniu wzięli udział również świeccy, w sposób szczególny związani ze wspólnotą karmelitańską.

Po słowach powitania został odczytany akt dekretu. Ks. kan. Marcin Maczan, kanclerz Kurii Biskupiej przedstawił treść dokumentu ustanawiającego nowy Klasztor. Było to następstwem otrzymania 21 marca br. z Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego stosownej zgody.

O tym, że był to dzień oczekiwany, mówił w homilii bp Jerzy Mazur. Przypomniał zgromadzonym krótki zarys historii powstawania tego Klasztoru. Wspomniany został  pierwszy kapelan Sióstr, śp. ks. inf. W. Wielgat. Obecnie tę funkcję sprawuje ks. kan. Jacek Uchan. „Od 2007 r. wraz z Maryją Dobrej Rady rozpoczęła się budowa klasztoru, nad której pieczę objął ks. prał. Tadeusz Herman. W październiku tegoż roku, dokonano wmurowania kamienia węgielnego. Wówczas miało miejsce także symboliczne zjednoczenie całej diecezji poprzez wmurowanie kamieni, które zostały przywiezione przez księży dziekanów. Było to również zapewnienie, że cała diecezja włącza się w pomoc przy budowie” – wspominał biskup.

Uroczystość Matki Bożej Dobrej Rady jest bardzo mocno wpisana w dzieje ełckiego Klasztoru. „Jedenaście lat temu powierzyliśmy Matce Dobrej Rady budowę Klasztoru i prosiliśmy Ją o orędownictwo. Maryja jest Matką Dobrej rady, gdyż przez całe życie podlegała wpływowi Ducha Świętego. Jej postawa, postępowanie oraz słowa, które wypowiadała są dla nas wierzących wskazówkami jak należy żyć, jak słuchać Boga, jak być wiernym Bogu, jak pełnić wolę Boga w codziennym życiu” – mówił biskup.

O. Wojciech Ciak, delegat prowincjała ds. Sióstr Karmelitanek Bosych wyraził wdzięczność za życzliwość i troskę o Klasztor. Wskazał na Siostry karmelitanki jako na znak zarówno dla duchownych, jak i osób świeckich, że nasze zmagania mamy powierzyć Maryi i w duchu św. Teresy, mamy w tych zmaganiach trwać do końca. „Ufamy, że tak jak ten Klasztor był budowany przy dobrych radach Maryi, to miejsce będzie taką szczególną przestrzenią, w której wszyscy będą znajdowali dobre rady na ciągłe zmagania” – mówił zakonnik.

Przełożoną ełckiego Klasztoru jest s. Maria  Jadwiga Kwiatkowska. Obecnie przebywa tu ok. dziesięciu sióstr. W słowie skierowanym do zgromadzonych Siostry wyrażały swoją wdzięczność za zaangażowanie duchowe i materialne: „Sercami przepełnionymi radością i wzruszeniem pragniemy podziękować dobremu Bogu za łaskę erygowania naszego Klasztoru”. Akt prawny ustanowienia Klasztoru włączył siostry, które tworzyły tę fundację od początku jego istnienia oraz siostry, które ukończyły w Ełku formację początkową lub ją odbywają, do nowego ełckiego Klasztoru. Uroczystość była dziękczynieniem Bogu za Jego przeogromną miłość, która wyrażała się w kolejnym etapie powstawania Klasztoru. W tym roku planowane jest również zamknięcie klauzury oraz poświęcenie kaplicy.

Na zakończenie Biskup Ełcki zwrócił się do Sióstr przebywających za klauzurą: „Trwajcie na modlitwie na tym wzgórzu klasztornym. Trwa z wami Maryja Matka Jezusa i nasza Matka, Matka Nadziei. Ona pragnie, abyśmy jako uczniowie Jezusa słuchali Jego głosu i stawali się ludźmi nadziei, ludźmi zaufania. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus mówiła: „niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi”. Niech te słowa dodają nam otuchy i nadziei. Bądźcie miłością w sercu Kościoła, żyjcie nią i wypraszajcie tę miłość dla nas wszystkich”.

Uroczystość zakończyła się dzieleniem radości podczas przygotowanej agapy.

mr

Hymn Karmelitańskich Dni Młodych Kraków 2016
Pragniemy podzielić się naszą radością - nasz utwór Evangelii Gaudium (z płyty Nadzieja Pielgrzymująca) został wybrany przez Polską Prowincję Karmelitów na Oficjalny Hymn Karmelita
Więcej…
Kim jest ta
Utwór został przygotowany z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Jest owocem modlitwy i wsłuchania się z Słowo Boże oraz przeżywania konsekracji zakonnej... {mp3}Karmel_Elk-Kim_jest
Więcej…
Nadzieja Pielgrzymująca - 2015
'Ewangelii Gaudium'{mp3}2015_plyta/Nadzieja_Pielgrzymujaca-01_Ewangelii_Gaudium_fr{/mp3} Bóg i Człowiek{mp3}2015_plyta/Nadzieja_Pielgrzymujaca-02_Bog_i_Czlowiek_fr{/mp3} Jak dz
Więcej…
Duchu Święty przyjdź!
{youtube}7O9plvU_PZ4{/youtube}
Więcej…
Niebo wysokie, raduj się
W klimacie paschalnej radości zapraszamy do wysłuchania utworu "Niebo wysokie, raduj się"... {mp3}Karmel_Elk-Niebo_wysokie{/mp3}
Więcej…
Wiele serc pamięta - rozmowa z Janem Pawłem II
{mp3}Karmel_Elk-Wiele_serc_pamieta-2020-10-22{/mp3} Tytuł:   Wiele serc pamięta - rozmowa z Janem Pawłem II  Tekst:   do słów św. Jana Pawła II Muzyka:   s. Agn
Więcej…
Czas skruchy: 4. Zazdrość
Kim jestem? Kim chce mieć mnie Bóg? Te krótkie rozważania wyrażone słowem i muzyką mogą stać się punktem odniesienia w spojrzeniu na siebie i swoje życie. {youtube}JSXaSPKCTYc{/y
Więcej…
Ty dajesz nam pokój
{youtube}jcM71iwR4YU{/youtube} Różaniec to oręż, który kruszy mur wrogości przede wszystkim w naszym własnym sercu. Ta wrogość boleśnie rani nas samych, więzi w izolacji nie-pokoj
Więcej…
"Kochaj mnie"
Wszystkim Dzieciom z okazji Dnia Dziecka dedykujemy piosenkę pt. "Kochaj mnie"   {mp3}Nadzieja_Pielgrzymujaca-Kochaj mnie{/mp3}   Piosenka pochodzi z wydanej w 2015 r
Więcej…
Nie zatrzymuj mnie
{youtube}PJ86Alq-1wQ{/youtube} W paschalnym czasie łaski zapraszamy do wysłuchania piosenki "Nie zatrzymuj mnie", wiosennego zwiastuna płyty "Odnalezieni. Pokochani. Szczęśliwi.",
Więcej…