
Z adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa" Papieża Jana Pawła II
Maryjo, Matko nadziei, bądź z nami na naszych drogach!
Naucz nas głosić Boga żywego; pomóż nam dawać świadectwo Jezusowi, jedynemu Zbawcy;
spraw, byśmy służyli bliźniemu, otwierali się na potrzebujących, wprowadzali pokój, ....
![]() | Serdecznie zapraszamy na obchody uroczystości 2.10.2017 r. o godz. 17:00 |
Okres wakacyjny w naszej wspólnocie przeżywamy w wielkim dziękczynieniu Panu Bogu za dar obecności dziewcząt, które podjęły pierwszą próbę rozeznania powołania klauzurowo-karmelitańskiego, jakim jest 3 miesięczny aspirat.
Dziękujemy również za obecność 3 postulantek, które odważnie rozeznają swą drogę na kolejnym etapie formacji zakonnej i od kilku miesięcy są już z nami.
Z nadzieją patrzymy w przyszłość i powierzamy dziewczęta modlitwie wszystkim, którym bliska jest troska o dobro duchowe naszej wspólnoty.
16 lipca Kościół obchodzi święto Matki Bożej z góry Karmel, znane także jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Jest to święto patronalne sióstr i braci z zakonów karmelitańskich oraz wszystkich tych, którzy noszą szkaplerz – niezwykłą „szatę Maryi”, przekazaną ludzkości przez Matkę Bożą w XIII w. za pośrednictwem ówczesnego generała zakonu karmelitów św. Szymona Stocka.
Tego dnia w swoim zgromadzeniu w Witynach k. Ełku, siostry karmelitanki w szczególny sposób skupiały się na modlitwie, otwierając drzwi klasztoru dla wiernych.
„Przybyliście na tę uroczystości odpustowe, aby w tym miejscu za wstawiennictwem Najświętszej Maryi, Matki Nadziei przedstawiać Panu Bogu swoje dziękczynienia i prośby” – powitał licznie zgromadzonych wiernych ks. dr Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego a zarazem kapelan sióstr karmelitanek.
Tradycyjnie od kilku już lat 16 lipca 2017 odbyła się w naszym klasztorze Uroczysta Eucharystia ku czci Matki Bożej z Góry Karmel, której przewodniczył Ks. Bp Jerzy Mazur a współcelebransami byli zaprzyjaźnieni z naszą wspólnotą kapłani.
W trzy dni poprzedzające bezpośrednio uroczystość (13-15 lipca) wszyscy chętni mogli uczestniczyć we Mszy Świętej celebrowanej przez O. Jana Kantego OCD z nauką przygotowującą duchowo do pełnego przeżycia tejże uroczystości.

Serdecznie zapraszamy
w dniach 13-15 lipca 2017 r. do uczestnictwa w uroczystym Triduum
ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
Eucharystii o g. 18.00 będzie przewodniczył Karmelita Bosy
O. Jan Kanty Stasiński z Poznania
wieloletni Misjonarz w Afryce i w Ziemi Świętej
Czciciele Matki Bożej z Góry Karmel będą mogli przyjąć Szkaplerz karmelitański.
Strona 15 z 26

Wspólnota od swego przybycia do Ełku w 2004 r. przygotowywała się do budowy klasztoru. Początek prac w kwietniu 2007 r. Poszczególne etapy, zdjęcia i informacje można znaleźć tutaj: